Müslin Kumaş Nedir? Neden Tercih Edilir? - Miniyoki

TÜRKİYE'NİN HER YERİNE KARGO SADECE 7 TL *** 200 TL+ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO *** KAPIDA ÖDEME İMKANI

Müslin Kumaş Nedir? Neden Tercih Edilir?

05 Nisan, 2021

muslin bebek battaniyesi

Müslin Kumaş Nedir? Neden Tercih Edilir?

Birçoğumuzun sıkça duyduğu ve “Müslin nedir?” , “Müslin ne işe yarar?” gibi soruları aratmamıza vesile olan müslin kumaş hakkında merak ettiklerinizi sizin için bu yazımızda yanıtladık.

Müslin, ince ve seyrek olarak dokunmuş, yumuşak ve hava alabilen pamuklu bir kumaştır.

Müslinin Hikayesi

Müslinin kökeni ve tarihiyle ilgili birçok farklı kaynakta farklı bilgiler yer almaktadır. Kimisi Irak’taki Musul kentinde dokunan bir kumaş olduğu için adını “Musullu” anlamına gelen “Musuli” kelimesinden aldığını söylerken; kimisi de köklerinin eski Mısır’a kadar uzandığını ve ilk kez bebeklerini bu kumaşla kundaklayan Mısırlılar tarafından kullanıldığını söylemektedir. Hindistan’da elde dokunan müslinlerin Avrupa’da büyük talep görmesinden sonra ise bu kumaş tüm dünyada popüler hale gelmeye başlamıştır. Osmanlı Devleti kayıtlarında bile müslinin yer aldığı görülmüştür.

Müslin Kumaşın Özellikleri Nedir?

Tekstilde yaygın bir kullanım alanı olan müslin, özellikle yeni çocuk sahibi olan anne babalar arasında oldukça popüler oldu. Müslin bebek battaniyesi, müslin ağız bezi, müslin bebek havlusu, müslin kundak, müslin panço, müslin oyun halısı, müslin emzirme örtüsü, müslin bebek kıyafetleri, müslin omuz ortüsü, müslin mama önlüğü derken sayısız bebek ürününde kullanılır ve aranır hale geldi. Peki neden? Cevabı müslinin kendine has yapısında gizli...

Bildiğiniz gibi bebeklerin cildi biz yetişkinlerden çok daha hassastır. Ciltlerini koruyan tabaka daha ince olup, bu durum ısı değişimlerinden ve havasızlıktan olumsuz etkilenerek bebeğinizin oldukça huzursuz olmasına sebep olabilmektedir. Doğal olmayan ve hava almayan kumaşlar bebeklerin cildinde alerjik reaksiyonlara yol açacaktır. Bu yüzden müslin, aşağıdaki özellikleri ile bebekler için idealdir:

1 – Hafif ve nefes alan yapısı sayesinde müslin, bebeğinizin teni ile mükemmel uyum sağlar. Hem vücut ısısını korumasına yardımcı olur, hem de hava alabildiği için terlemesini önler. Böylece bebeğiniz daha konforlu ve huzurlu olacaktır. Siz de terlemeden dolayı sık sık onun üstünü değiştirmek zorunda kalmaz ve müslin ürünlerinizi 4 mevsim kullanabilirsiniz!

2 – Müslin çok yumuşak bir kumaştır. Bebeklerde yumuşak kumaşların kullanılması gerektiğini söylememize zaten gerek yok. Bebeğinizin cildi onu en nazik şekilde okşayan kumaşları hak ediyor...

3 – Son derece dayanıklı olan müslin, yıkandıkça daha da yumuşar. Müslin ürünlerinizi uzun süre ve çok amaçlı şekilde kullanabilirsiniz. Bebeğiniz için bir kullanım alanından diğerine rahatlıkla geçiş yapabilen bir kumaştır. Bu uzun ömürlülüğü sayesinde sürdürülebilir tekstile de katkıda bulunmaktadır.

4 – Müslin esnektir, bu sebeple bebeğinizi sarmak için rahat ve idealdir.

5 – Hafif olduğu için günlük hayatta ve seyahatlerde rahatça yanınızda taşıyabilir, ihtiyacınız oldukça kullanabilirsiniz.

6 – Müslin kumaş suyu çok hızlı çeker ve süratle kurur! Bu yüksek emiciliği, birçok anne için hayatı kolaylaştıran bir başka özelliktir. Müslinin havlu olarak da kullanımı bu sebeple yaygınlaşmıştır.

7 – Son olarak ve en önemlisi, müslin kumaş sentetiklikten uzak, doğal ve anti-alerjiktir. Bu da onu hem bebeğinizin cildine, hem de doğaya dost yapar.

Miniyoki Müslinleri: En Doğal ve En Kaliteli Müslin Kumaş

Miniyoki’nin tüm müslinleri, %100 saf Türk pamuğundan üretilmiştir. Sağlığa zararlı kimyasallar ve boyalar içermezler.

Ürünlerimizde yer alan OEKO-TEX® sertifikası, tüm hammadde ve üretim süreçlerinin hem insan sağlığına etkisi, hem de çevrenin korunması ve ekolojiye uygunluk açısından test edilip, onaylandığı ve uluslarası standartta sertifikalandırıldığı anlamını taşır.

Dokumasından işçiliğine büyük bir hassasiyetle ürettiğimiz ve çok sevilen müslin ürünlerimizle şimdi siz de tanışın:

     
Yorum Yap

Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.